logo

Ile kosztuje strona internetowa? Od czego zależy cena?

ile kosztuje strona internetowa?
ile kosztuje strona internetowa?
ile kosztuje strona internetowa?
ile kosztuje strona internetowa?

W dzisiejszym świecie ciężko jest sobie wyobrazić prowadzenie firmy bez jej obecności w internecie. Bez wątpienia jednym z najskuteczniejszych sposobów pozyskiwania klientów jest dobrze wykonana strona www. Bez strony firmowej jest niezwykle trudno prowadzić biznes i zbudować profesjonalny wizerunek, który będzie przyciągać klientów. Niezależnie od tego, czy małą czy dużą firmą, posiadanie własnego miejsca w sieci przynosi wiele korzyści.

No super Tobiasz, ale to już wiem. Lepiej powiedz, ile to kosztuje? To zależy. Mało satysfakcjonująca odpowiedź, prawda? Niestety nie da się na to pytanie odpowiedzieć konkretną kwotą bez przeanalizowania kilku czynników i zadania kilku trudniejszych pytań, które wpływają na ostateczną wycenę strony. Ale spokojnie, postaram się jak najlepiej wszystko wytłumaczyć, a gdyby pojawiły się jakieś pytania, to zawsze możesz się ze mną skontaktować.

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Ile kosztuje strona internetowa?

  • Dlaczego należy uważać na tanie strony internetowe?

  • Od czego zależy wycena strony?

  • Jakie cele może spełniać strona i jak wpływa to na cennik?

  • W jaki sposób poziom rozbudowania strony wpływa na jej cenę?

  • Jakie są dodatkowe koszty utrzymania?

  • W jakie dodatkowe elementy warto zainwestować?

Ile kosztuje stworzenie strony internetowej?

Koszt stworzenia strony www możemy porównać do kosztu kupna samochodu. Cena poszczególnych modeli samochodów będzie różniła się od siebie na podstawie kilku czynników. Zdecydowanie więcej zapłacimy za nowy samochód prosto z salonu z pełnym wyposażeniem, a mniej za starszy, używany model, którym jeżdżono tylko na zakupy i w niedziele do kościoła. To na jaki samochód zdecydujemy się będzie również zależało od naszych preferencji, potrzeb i budżetu. Osobie, która jeździ głównie do pracy oddalonej o 5 km raczej nie przyda się samochód dostawczy do 3,5 tony, prawda? Podobnie jest ze stronami www.

Możemy znaleźć oferty na 200, 2 000, 20 000, jak i 200 000 zł. Będą różnić się od siebie zakresem usługi, jakością wykonania, skutecznością, poziomem odpowiedzi na Twoje potrzeby i Twoich klientów. Tak jak w przypadku samochodów, przy zbyt niskiej cenie powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Może i zapłacisz mało, ale czy uda Ci się później gdziekolwiek tym samochodem dojechać?

Od czego zależy cena strony internetowej?

Tak jak wcześniej wspomniałem, koszt stworzenia strony internetowej jest uzależniony od kilku czynników. Przede wszystkim cena będzie zależeć od Twoich potrzeb i poziomu skomplikowania strony. Dlatego bez dokładniejszej analizy, ciężko jest ustalić jednoznaczną kwotę za stronę www. Oferta powinna zostać indywidualnie dopasowana do potrzeb Twojej firmy tak, aby w jak największym stopniu odpowiadała na Twoje cele biznesowe i wizerunkowe.

Ja w swojej strategii marketingowej postanowiłem umieszczać informacje o orientacyjnych kwotach usług, podając ich cenę minimalną i opisując co zawierają. Dzięki temu już wcześniej możesz dowiedzieć się, ile kosztuje zrobienie strony internetowej i na jaki koszt się nastawić. Moją ofertę znajdziesz tutaj.

Za każdym razem, zanim przedstawię dokładny cennik strony internetowej, umawiam się na krótką rozmowę. Jest ona w formie darmowej konsultacji. Podczas tej rozmowy staram się jak najlepiej poznać charakter biznesu, jego potrzeby i cele, tak aby zaproponować najlepsze rozwiązanie. Dopiero po zebraniu tych i jeszcze wielu innych informacji jestem w stanie przedstawić koszt wykonania strony internetowej i szacowany czas realizacji. Jeżeli chcesz skorzystać z takiej konsultacji, to zapraszam do kontaktu.

Zakres usług

Zakres usług w największym stopniu wpływa na cenę strony. Należy zastanowić się, czego dokładnie oczekujemy od projektu strony internetowej i odpowiedzieć na kilka pytań.

Indywidualny projekt, czy gotowy szablon? Pierwszym istotnym aspektem, który ma wpływ na koszt wykonania strony www, jest jej indywidualność. Jeśli marzysz o unikatowej stronie, dostosowanej do Twoich potrzeb i w pełni oddającej charakter marki, to oczywiście cena będzie wyższa niż w przypadku wykorzystania gotowych szablonów.

Czy potrzebujesz systemu CMS? Jeżeli planujesz regularnie dodawać nowe treści (np. wpisy blogowe, portfolio), to system CMS może okazać się niezbędny. Jednym z najbardziej popularnym systemem CMS jest WordPress. Pozwala na łatwe zarządzanie treścią i dodawaniem nowej. Jednakże integracja CMS z indywidualnym projektem może znacząco zwiększyć koszt strony www, zwłaszcza jeśli wymagane są niestandardowe rozwiązania.

W jaki sposób chcesz wdrożyć stronę? Istnieje kilka różnych sposobów na wdrożenie strony. Najlepszym i najdroższym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do programistów, aby na podstawie projektu graficznego wdrożyli stronę, za pomocą kodu HTML, CSS i JS. Strony www tworzone w ten sposób gwarantują najlepszy performance, natomiast takie rozwiązanie sporo kosztuje. Alternatywą do tego rozwiązania może być wykorzystanie narzędzi no code np. framer, webflow. Takie narzędzia pozwalają postawić stronę bez konieczności programowania. Dzięki takiej metodzie będziesz mógł zdecydowanie obniżyć koszty projektu, nie tracąc przy tym na jakości strony www.

Cel strony www

Również cel strony będzie wpływać na jej cenę. Z innych elementów będzie składać się strona wizytówka firmy, a z innych rozbudowany sklep internetowy. Im bardziej zaawansowane funkcje i integracje są wymagane do osiągnięcia konkretnego celu, tym wyższa cena. Dlatego ważne jest, aby dokładnie określić, jakie funkcje i integracje są niezbędne, a które można ewentualnie dodać w przyszłości.

Poziom rozbudowania strony internetowej

Duży wpływ na cenę ma również liczba podstron, z których w całości ma się składać Twoja strona. Może to być strona typu one page, która składa się z pojedynczej strony. Niektóre firmy decydują się na taką stronę, natomiast zalecane jest stosowanie oddzielnych podstron tz. multi page. Dzięki temu można lepiej zaplanować architekturę informacji. Wpływa to pozytywnie na pozycjonowanie strony internetowej.

Nie wiesz, z jakich podstron powinna składać się rozbudowana strona firmowa? Na ten temat przygotowałem oddzielny wpis.

Rodzaj strony

Cena strony internetowej zależy również od jej rodzaju. Zapewne prosta strona one page, która składa się tylko ze strony głównej będzie kosztować mniej niż multi page, który ma ich więcej. Strona landing page również rządzi się swoimi zasadami i odmiennym sposobem projektowania, co wpływa na jej cenę. Strony typu landing page są tworzone wokół jednego określonego celu np. sprzedaż kursu, e-book'a, zapis do newslettera. Inna będzie również cena stworzenia portalu społecznościowego, forum, sklepu czy bloga.

Czas wykonania strony internetowej

Czas realizacji również wpływa na koszt utworzenia strony internetowej. Jeżeli potrzebujesz nową stronę internetową na wczoraj, to możesz spodziewać się, że jej koszt będzie większy w zamian za ekspresową usługę. Czas potrzebny do budowy strony to standardowo koło 1-2 miesiące. Oczywiście jest to mocno uzależnione od obszerności projektu i przebiegu współpracy.

Dodatkowe koszty utrzymania strony internetowej

Oprócz samego projektu i sposobu wdrożenia trzeba również brać pod uwagę koszty związane z hostingiem, domeną, certyfikatem SSL oraz ewentualną obsługą strony.

W wielkim skrócie. Hosting, to jest Twoje miejsce w sieci, które wynajmujesz dla swojej strony. Domena to nazwa Twojej witryny np. ratdesign.pl, nazwatwojejfirmy.com. Natomiast certyfikat SSL to ta kłódka przy adresie www, która zapewnia bezpieczeństwo. Obsługa strony jest już kwestią indywidualną. Zależy, czy chcesz poświęcać swój czas na aktualizowanie i dbanie o bezpieczeństwo strony firmowej, czy wolisz ten czas poświęcić na rozwijanie swojego biznesu, a obsługę zlecić komuś innemu. Natomiast w przypadku stron opartych o Wordpress, mocno rekomenduję skorzystanie z dodatkowej obsługi strony. Wordpress jest darmowym rozwiązaniem, ale lubi być awaryjny. Dlatego dla Twojego spokoju lepiej skorzystać ze stałej pomocy.

Cena hostingu i pozostałych elementów to około 300-400 zł za rok. Natomiast obsługa strony jest wyceniana dodatkowo.

Dodatkowe elementy profesjonalnej strony internetowej, w które warto zainwestować

Sesja zdjęciowa

Sesja zdjęciowa to nie tylko sposób na uatrakcyjnienie Twojej strony internetowej, ale także skuteczne narzędzie budowania profesjonalnego wizerunku marki. Wysokiej jakości zdjęcia znacząco wpływają na odbiór firmy przez klientów i pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji.

Zdecydowanie warto zainwestować w sesję zdjęciową. Powstałe materiały będziesz mógł wykorzystywać w różnych mediach. Zaprezentujesz swoje produkty i usługi w atrakcyjny sposób. Sesja zdjęciowa umożliwi Ci pokazanie ludzkiej twarzy firmy, a dzięki zdjęciom portretowym pracowników zdobędziesz zaufanie klientów.

Warto również pamiętać, że unikatowe i autentyczne zdjęcia znacząco podnoszą wartość marki w oczach klientów. Przekazują one wiarygodność i profesjonalizm, co może być kluczowe w procesie budowania zaufania.

Sesja zdjęciowa to inwestycja, która z pewnością zwróci się w postaci lepszego wizerunku marki i większego zainteresowania klientów. Dlatego warto podjąć decyzję o przeprowadzeniu profesjonalnej sesji zdjęciowej podczas tworzenia własnej strony.

Identyfikacja wizualna

Identyfikacja wizualna to kluczowy element każdej udanej witryny. To nie tylko logo i wybrane kolory, ale także cały zestaw elementów graficznych i wizualnych, które nadają charakterystyczny styl marce i pomagają w jej rozpoznawalności. Dobrze wykonana identyfikacja wizualna pozwoli Ci przyciągać odpowiednich klientów.

Identyfikacja wizualna to coś więcej niż tylko estetyka. To narzędzie, które pomaga budować rozpoznawalność marki i wyróżniać ją na rynku. Dlatego warto zainwestować w profesjonalną identyfikację wizualną, która zostanie z Tobą na długo. Spójność wizualna przyciąga uwagę klientów i buduje trwałe skojarzenia z marką, co może prowadzić do długotrwałego sukcesu marketingowego.

Copywriter

Copywriting to sztuka pisania tekstów, które nie tylko przekazują informacje, ale także budują emocje, przekonują i zachęcają do działania. To kluczowy element każdej strony, który wpływa na sposób, w jaki odbierana jest firma przez klientów. Skorzystanie z takich usług pozwoli Ci lepiej odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania klientów. Dlatego warto zainwestować w profesjonalnego copywritera podczas tworzenia strony www. Dobrze napisane treści mogą znacząco wpłynąć na efektywność strony i konwersje użytkowników w klientów. Tworząc sklep internetowy taka usługa może okazać się niezbędna.

Podsumowanie

Podsumowując, ile kosztuje strona internetowa? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Orientacyjne kwoty możesz znaleźć w mojej ofercie dostępnej tutaj. Ostateczny koszt strony internetowej zależy od wielu czynników. Ważne, aby zastanowić się, czego dokładnie oczekujemy od nowej strony www i jakie cele ma spełniać. Pamiętaj, że nawet prosta strona to duża inwestycja w przyszłość. W przypadku stron www podejrzanie tania oferta stwarza większe ryzyko biznesowe i wizerunkowe. Dlatego przy wyborze wykonawcy strony internetowej nie powinieneś kierować się głównie kwotą. Sprawdź jego doświadczenie i poprzednie realizacje. Postawienie na jakość i profesjonalizm opłaci Ci się w przyszłości. 

Tak jak widzisz na proste pytanie, ile kosztuje strona www nie ma prostej odpowiedzi. Jeżeli rozmawiasz z wykonawcą i poda Ci od razu konkretną kwotę, to powinna Ci się zapalić czerwona lampka.