logo

Czy warto prowadzić blog firmowy?

Jest to jedno z podstawowych pytań, które pada na początku tworzenia strony internetowej. W każdym przypadku warto się zastanowić, czy prowadzenie bloga firmowego jest odpowiednie dla danej działalności i branży. Czasami może to być jedno z najlepszych narzędzi marketingowych, a innym razem może być mniej skuteczne. Więc o co chodzi z tym całym blogowaniem?

Czego dowiesz się z artykułu?

 • Jakie są zalety i wady prowadzenia bloga firmowego?

 • O czym warto pisać?

 • W jaki sposób wykorzystuję blog w swojej strategii marketingowej?

Co to jest blog firmowy?

Myśląc o blogu, można sobie pomyśleć, że jest to jakaś internetowa forma pamiętnika dla zbuntowanych nastolatków. Oczywiście tak nie jest. Za tym narzędziem kryje się wiele możliwości i szans na rozwinięcie swojej działalności w internecie. Blog firmowy jest narzędziem marketingowym, które poprzez artykuły, umożliwia osiągnięcie większej widoczności w wyszukiwarce, wspiera budowanie wizerunku marki i zdobywanie nowych klientów.

Regularne publikowanie wpisów pozwala pokazać, że firma jest zaangażowana w branżę i posiada wiedzę ekspercką. Dodatkowo dostarczanie użytecznych informacji i porad buduje zaufanie klientów.

Co daje prowadzenie bloga firmowego?

Przede wszystkim blog pozwoli Ci zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej. Jeżeli Twoja strona powstała niedawno i w sieci jest spora konkurencja to bez bloga, może być ciężko uzyskać wysoką pozycję w wyszukiwarce. Przede wszystkim należy się skupić na dostarczaniu wartościowych treści dla odbiorców. Dobrze napisane treści pomogą Ci być wysoko w wynikach wyszukiwania, zwłaszcza jeżeli będziesz korzystać z fraz i słów kluczowych. To pozwoli Twoim artykułom jeszcze lepiej wpływać na pozycjonowanie i ruch organiczny.

Content tworzony w ramach bloga jest znacznie bardziej "żywotny" niż posty na portalach społecznościowych. Post udostępniony w social mediach (np. Facebook, Instagram) jest wyświetlany użytkownikom przez około 2 dni. Natomiast wpis na blogu firmowym będzie generować ruch na stronie przez ponad rok. Dlatego regularne publikowanie wpisów pozwoli Ci zwiększyć sprzedaż długoterminowo. Treść bloga możesz wzbogacić o call to action (wezwanie do działania) i dodanie dodatkowych linków do innych artykułów.

Blog firmowy jest miejscem, w którym możesz zacząć budować relację z klientem. Dzięki temu zbudujesz górną część lejka sprzedażowego. Artykuły na blogu powinny przede wszystkim odpowiadać na rzeczywiste potrzeby klientów oraz na ich pytania i wątpliwości. Jeżeli potencjalny klient zastanawia się nad zakupem danego produktu bądź usługi, to pewne będzie szukać różnych informacji na ten temat. Dlatego lepiej, żeby znalazł odpowiedź na pytanie u Ciebie na stronie niż u konkurencji.

Content marketing pozwoli Ci na zbudowanie wizerunku eksperta w swojej dziedzinie. Dzięki dostarczaniu merytorycznej wiedzy i udzielaniu odpowiedzi na pytania zwiększysz świadomość marki i zdobędziesz większą widoczność w branży. Publikując wartościowe artykuły, wpłyniesz pozytywnie na postrzeganie Twojej firmy przez klientów.

Dobrym pomysłem na wykorzystanie w 100% artykułu jest podzielenie go na kilka części i udostępnianie ich później w social mediach jako oddzielne posty. Dzięki temu przez dłuższy czas będziesz mógł promować swój artykuł. Dodatkowo taki content możesz wykorzystać do prowadzenia newslettera.

Kiedy nie warto prowadzić bloga firmowego?

Jeżeli zależy Ci na szybkiej promocji z natychmiastowym efektem, to blog nie sprawdzi się w Twoim przypadku. Prowadzenie firmowego bloga to proces, który przynosi świetne korzyści w długoterminowej perspektywie. W przypadku bloga nie ma co liczyć na natychmiastowy efekt. W takim przypadku lepiej jest postawić na reklamy i działania w mediach społecznościowych.

Budowanie bloga firmowego wymaga czasu, wysiłku i regularności. Jeżeli postanowisz samodzielnie prowadzić bloga, to musisz liczyć się z tym, że będzie to wymagało od Ciebie sporej ilości czasu. Jeżeli masz podobnie jak ja, czyli pisanie treści nie przychodzi Ci łatwo, to musisz się liczyć z dodatkowym wysiłkiem i frustracją. Natomiast dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy copywritera, który specjalizuje się w Twojej branży. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu i będziesz mieć pewność, że treści na blogu firmowym są wysokiej jakości. Dodatkowo taka osoba będzie znała się na SEO i optymalizacji treści pod kątem fraz kluczowych.

Do sprawnego zarządzania wszystkimi artykułami na stronie www należy posiadać CMS (content management system), czyli system zarządzania treścią. Jest to funkcjonalność, która wpływa na wysokość kwoty za stronę internetową. Więc mając ograniczony budżet, należy dokładnie zastanowić się, czy warto będzie zainwestować w blog firmowy. Na temat ceny za stronę www napisałem oddzielny wpis, który znajdziesz tutaj.

Jeżeli decydujesz się na samodzielne pisanie artykułów, to musisz być w stanie wygospodarować odpowiednią ilość czasu. Bez tego nie uda Ci się regularnie dodawać nowych wpisów blogowych. Częstym błędem jest wyświetlanie najnowszych artykułów na stronie głównej z datą sprzed kilku lat. Widząc coś takiego, można pomyśleć, że firma już nie działa na rynku. Przez co, zamiast wesprzeć sprzedaż, stracisz klienta.

W jaki sposób prowadzę swojego bloga firmowego i jak wykorzystuję go w marketingu?

Uwielbiam obmyślać różne procesy i je ulepszać, dlatego do prowadzenia swojego bloga musiałem również podejść nieco strategicznie. W związku z moją grupą docelową wybrałem trzy grupy tematów, wokół których chcę się obracać. Są to:

 • strony internetowe,

 • szeroko rozumiany design,

 • branża eventowa.

Jako freelancer mam mocno ograniczony czas, który mogę poświęcić na różne działania marketingowe. Aby zoptymalizować swoje działania, dzielę wpis na kilka części i na ich podstawie tworzę posty, w których zachęcam do przeczytania całości.

Na pierwsze wyniki mojego blogowania musiałem czekać kilka miesięcy. Na pewno zaraz po założeniu bloga nie ma co oczekiwać, że Twoja strona będzie wysoko w wynikach wyszukiwarek internetowych. Należy uzbroić się w cierpliwość i regularnie pisać i dodawać artykuły na bloga.

Jak szukać tematów na firmowy blog?

Prowadząc sklep internetowy, raczej łatwo jest znaleźć tematy na różne artykuły blogowe. Można porównywać produkty do siebie, tworzyć rankingi, opisywać różne funkcje produktów. Natomiast w przypadku usług może być nieco trudniej. Ja w swojej strategii podzieliłem tematy na trzy źródła:

 • SEO.

 • Pytania klientów,

 • Chęć pokazania mojego procesu.

SEO. Korzystając z różnych narzędzi do badania słów kluczowych, takich jak np. Google Keyword Planner, możesz dowiedzieć się, jakie tematy są popularne w wyszukiwarkach. Dodatkowo możesz zbadać, jak często są one wyszukiwane przez użytkowników. Znajdziesz tam frazy z długiego ogona, które najczęściej są gotowymi tematami do wpisów.

Obiekcje, wątpliwości klientów i ich pytania. Myślę, że nie ma lepszego źródła tematów niż sami klienci. Zastanów się i spisz, jakie pytania pojawiają się najczęściej w trakcie różnych rozmów. Są to gotowe tytuły na artykuły. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest to temat, który będzie cieszył się zainteresowaniem. Dodatkowo blog pozwala na edukowanie klientów i uświadamianie ich, dlaczego to właśnie twój produkt lub usługa jest najlepsza.

Pokaż, jak pracujesz i daj się poznać. Blogowanie może być świetnym sposobem na zbudowanie relacji i na zdobycie zaufania u potencjalnego klienta. Przedstaw, jak wygląda Twój proces współpracy i jak do tego podchodzisz. Blog firmowy pozwala pokazać się z bardziej ludzkiej strony. Wykorzystaj to.

Dodatkowe inspiracje możesz znaleźć u konkurencji. Oczywiście nie chodzi o to, żeby w całości je kopiować, tylko zobaczyć, o czym piszą i w jaki sposób. Zainspiruj się tymi tematami i dostosuj je do potrzeb swojej firmy i uzupełnij je o swoją wiedzę. Ciekawym inspiracje do szukania tematów mogą okazać się również narzędzia AI np. ChatGPT.

Podsumowując, czy warto założyć bloga firmowego?

Prowadzenie bloga firmowego to nie tylko modny trend, to inwestycja w sukces firmy. Zwiększa widoczność w internecie, buduje zaufanie klientów i generuje ruch na stronie. Kluczem do sukcesu jest określenie celów, wybór odpowiednich tematów, regularność publikacji, optymalizacja pod kątem SEO i skuteczna promocja treści.

Moim zdaniem te korzyści z prowadzenia bloga rekompensują wszystkie wady i cały wysiłek, jaki trzeba włożyć w te działania. Blog firmowy jest świetnym narzędziem do pozycjonowania strony internetowej i pozwala na pozyskiwanie leadów. Dodatkowo blog firmowy umożliwia pokazanie firmy jako eksperta w danej branży.

Dlatego jeśli jeszcze się nad tym zastanawiasz, czy warto prowadzić blog firmowy, odpowiedź brzmi: tak, zdecydowanie warto go prowadzić. To narzędzie, które może przynieść realne korzyści i wzmocnić pozycję twojej firmy w internecie. Zainwestuj w jakość treści, dbaj o optymalizację pod kątem SEO i mierz wyniki, a blog firmowy stanie się kluczowym elementem twojej strategii marketingowej.

Jest to jedno z podstawowych pytań, które pada na początku tworzenia strony internetowej. W każdym przypadku warto się zastanowić, czy prowadzenie bloga firmowego jest odpowiednie dla danej działalności i branży. Czasami może to być jedno z najlepszych narzędzi marketingowych, a innym razem może być mniej skuteczne. Więc o co chodzi z tym całym blogowaniem?

Czego dowiesz się z artykułu?

 • Jakie są zalety i wady prowadzenia bloga firmowego?

 • O czym warto pisać?

 • W jaki sposób wykorzystuję blog w swojej strategii marketingowej?

Co to jest blog firmowy?

Myśląc o blogu, można sobie pomyśleć, że jest to jakaś internetowa forma pamiętnika dla zbuntowanych nastolatków. Oczywiście tak nie jest. Za tym narzędziem kryje się wiele możliwości i szans na rozwinięcie swojej działalności w internecie. Blog firmowy jest narzędziem marketingowym, które poprzez artykuły, umożliwia osiągnięcie większej widoczności w wyszukiwarce, wspiera budowanie wizerunku marki i zdobywanie nowych klientów.

Regularne publikowanie wpisów pozwala pokazać, że firma jest zaangażowana w branżę i posiada wiedzę ekspercką. Dodatkowo dostarczanie użytecznych informacji i porad buduje zaufanie klientów.

Co daje prowadzenie bloga firmowego?

Przede wszystkim blog pozwoli Ci zwiększyć ruch na swojej stronie internetowej. Jeżeli Twoja strona powstała niedawno i w sieci jest spora konkurencja to bez bloga, może być ciężko uzyskać wysoką pozycję w wyszukiwarce. Przede wszystkim należy się skupić na dostarczaniu wartościowych treści dla odbiorców. Dobrze napisane treści pomogą Ci być wysoko w wynikach wyszukiwania, zwłaszcza jeżeli będziesz korzystać z fraz i słów kluczowych. To pozwoli Twoim artykułom jeszcze lepiej wpływać na pozycjonowanie i ruch organiczny.

Content tworzony w ramach bloga jest znacznie bardziej "żywotny" niż posty na portalach społecznościowych. Post udostępniony w social mediach (np. Facebook, Instagram) jest wyświetlany użytkownikom przez około 2 dni. Natomiast wpis na blogu firmowym będzie generować ruch na stronie przez ponad rok. Dlatego regularne publikowanie wpisów pozwoli Ci zwiększyć sprzedaż długoterminowo. Treść bloga możesz wzbogacić o call to action (wezwanie do działania) i dodanie dodatkowych linków do innych artykułów.

Blog firmowy jest miejscem, w którym możesz zacząć budować relację z klientem. Dzięki temu zbudujesz górną część lejka sprzedażowego. Artykuły na blogu powinny przede wszystkim odpowiadać na rzeczywiste potrzeby klientów oraz na ich pytania i wątpliwości. Jeżeli potencjalny klient zastanawia się nad zakupem danego produktu bądź usługi, to pewne będzie szukać różnych informacji na ten temat. Dlatego lepiej, żeby znalazł odpowiedź na pytanie u Ciebie na stronie niż u konkurencji.

Content marketing pozwoli Ci na zbudowanie wizerunku eksperta w swojej dziedzinie. Dzięki dostarczaniu merytorycznej wiedzy i udzielaniu odpowiedzi na pytania zwiększysz świadomość marki i zdobędziesz większą widoczność w branży. Publikując wartościowe artykuły, wpłyniesz pozytywnie na postrzeganie Twojej firmy przez klientów.

Dobrym pomysłem na wykorzystanie w 100% artykułu jest podzielenie go na kilka części i udostępnianie ich później w social mediach jako oddzielne posty. Dzięki temu przez dłuższy czas będziesz mógł promować swój artykuł. Dodatkowo taki content możesz wykorzystać do prowadzenia newslettera.

Kiedy nie warto prowadzić bloga firmowego?

Jeżeli zależy Ci na szybkiej promocji z natychmiastowym efektem, to blog nie sprawdzi się w Twoim przypadku. Prowadzenie firmowego bloga to proces, który przynosi świetne korzyści w długoterminowej perspektywie. W przypadku bloga nie ma co liczyć na natychmiastowy efekt. W takim przypadku lepiej jest postawić na reklamy i działania w mediach społecznościowych.

Budowanie bloga firmowego wymaga czasu, wysiłku i regularności. Jeżeli postanowisz samodzielnie prowadzić bloga, to musisz liczyć się z tym, że będzie to wymagało od Ciebie sporej ilości czasu. Jeżeli masz podobnie jak ja, czyli pisanie treści nie przychodzi Ci łatwo, to musisz się liczyć z dodatkowym wysiłkiem i frustracją. Natomiast dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z pomocy copywritera, który specjalizuje się w Twojej branży. Dzięki temu zaoszczędzisz mnóstwo czasu i będziesz mieć pewność, że treści na blogu firmowym są wysokiej jakości. Dodatkowo taka osoba będzie znała się na SEO i optymalizacji treści pod kątem fraz kluczowych.

Do sprawnego zarządzania wszystkimi artykułami na stronie www należy posiadać CMS (content management system), czyli system zarządzania treścią. Jest to funkcjonalność, która wpływa na wysokość kwoty za stronę internetową. Więc mając ograniczony budżet, należy dokładnie zastanowić się, czy warto będzie zainwestować w blog firmowy. Na temat ceny za stronę www napisałem oddzielny wpis, który znajdziesz tutaj.

Jeżeli decydujesz się na samodzielne pisanie artykułów, to musisz być w stanie wygospodarować odpowiednią ilość czasu. Bez tego nie uda Ci się regularnie dodawać nowych wpisów blogowych. Częstym błędem jest wyświetlanie najnowszych artykułów na stronie głównej z datą sprzed kilku lat. Widząc coś takiego, można pomyśleć, że firma już nie działa na rynku. Przez co, zamiast wesprzeć sprzedaż, stracisz klienta.

W jaki sposób prowadzę swojego bloga firmowego i jak wykorzystuję go w marketingu?

Uwielbiam obmyślać różne procesy i je ulepszać, dlatego do prowadzenia swojego bloga musiałem również podejść nieco strategicznie. W związku z moją grupą docelową wybrałem trzy grupy tematów, wokół których chcę się obracać. Są to:

 • strony internetowe,

 • szeroko rozumiany design,

 • branża eventowa.

Jako freelancer mam mocno ograniczony czas, który mogę poświęcić na różne działania marketingowe. Aby zoptymalizować swoje działania, dzielę wpis na kilka części i na ich podstawie tworzę posty, w których zachęcam do przeczytania całości.

Na pierwsze wyniki mojego blogowania musiałem czekać kilka miesięcy. Na pewno zaraz po założeniu bloga nie ma co oczekiwać, że Twoja strona będzie wysoko w wynikach wyszukiwarek internetowych. Należy uzbroić się w cierpliwość i regularnie pisać i dodawać artykuły na bloga.

Jak szukać tematów na firmowy blog?

Prowadząc sklep internetowy, raczej łatwo jest znaleźć tematy na różne artykuły blogowe. Można porównywać produkty do siebie, tworzyć rankingi, opisywać różne funkcje produktów. Natomiast w przypadku usług może być nieco trudniej. Ja w swojej strategii podzieliłem tematy na trzy źródła:

 • SEO.

 • Pytania klientów,

 • Chęć pokazania mojego procesu.

SEO. Korzystając z różnych narzędzi do badania słów kluczowych, takich jak np. Google Keyword Planner, możesz dowiedzieć się, jakie tematy są popularne w wyszukiwarkach. Dodatkowo możesz zbadać, jak często są one wyszukiwane przez użytkowników. Znajdziesz tam frazy z długiego ogona, które najczęściej są gotowymi tematami do wpisów.

Obiekcje, wątpliwości klientów i ich pytania. Myślę, że nie ma lepszego źródła tematów niż sami klienci. Zastanów się i spisz, jakie pytania pojawiają się najczęściej w trakcie różnych rozmów. Są to gotowe tytuły na artykuły. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jest to temat, który będzie cieszył się zainteresowaniem. Dodatkowo blog pozwala na edukowanie klientów i uświadamianie ich, dlaczego to właśnie twój produkt lub usługa jest najlepsza.

Pokaż, jak pracujesz i daj się poznać. Blogowanie może być świetnym sposobem na zbudowanie relacji i na zdobycie zaufania u potencjalnego klienta. Przedstaw, jak wygląda Twój proces współpracy i jak do tego podchodzisz. Blog firmowy pozwala pokazać się z bardziej ludzkiej strony. Wykorzystaj to.

Dodatkowe inspiracje możesz znaleźć u konkurencji. Oczywiście nie chodzi o to, żeby w całości je kopiować, tylko zobaczyć, o czym piszą i w jaki sposób. Zainspiruj się tymi tematami i dostosuj je do potrzeb swojej firmy i uzupełnij je o swoją wiedzę. Ciekawym inspiracje do szukania tematów mogą okazać się również narzędzia AI np. ChatGPT.

Podsumowując, czy warto założyć bloga firmowego?

Prowadzenie bloga firmowego to nie tylko modny trend, to inwestycja w sukces firmy. Zwiększa widoczność w internecie, buduje zaufanie klientów i generuje ruch na stronie. Kluczem do sukcesu jest określenie celów, wybór odpowiednich tematów, regularność publikacji, optymalizacja pod kątem SEO i skuteczna promocja treści.

Moim zdaniem te korzyści z prowadzenia bloga rekompensują wszystkie wady i cały wysiłek, jaki trzeba włożyć w te działania. Blog firmowy jest świetnym narzędziem do pozycjonowania strony internetowej i pozwala na pozyskiwanie leadów. Dodatkowo blog firmowy umożliwia pokazanie firmy jako eksperta w danej branży.

Dlatego jeśli jeszcze się nad tym zastanawiasz, czy warto prowadzić blog firmowy, odpowiedź brzmi: tak, zdecydowanie warto go prowadzić. To narzędzie, które może przynieść realne korzyści i wzmocnić pozycję twojej firmy w internecie. Zainwestuj w jakość treści, dbaj o optymalizację pod kątem SEO i mierz wyniki, a blog firmowy stanie się kluczowym elementem twojej strategii marketingowej.