logo

Jak dobrać kolory na stronę internetową?

Jak dobrać kolory na stronę internetową?
Jak dobrać kolory na stronę internetową?
Jak dobrać kolory na stronę internetową?
Jak dobrać kolory na stronę internetową?

Zastanawiasz się jak wybrać kolory na stronę internetową? Nie wiesz, jaka kombinacja kolorów będzie najlepsza albo jaki motyw kolorystyczny wybrać? Ilość opcji Cię przytłacza i nie wiesz, na co się zdecydować? Poniżej postaram się przybliżyć Ci temat kolorystyki stron internetowych i jak wygląda mój proces wyboru kolorów oraz z jakich narzędzi korzystam.  

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 • Dlaczego odpowiedni dobór kolorów na stronie internetowej jest ważny?

 • Jakie jest znaczenie kolorów?

 • Jakie emocje i skojarzenia wywołują poszczególne kolory?

 • Jakie zasady należy przestrzegać?

 • W jaki sposób dostosować kolorystykę do budowy spójnego wizerunku?

 • Jakie narzędzia mogą pomóc w znalezieniu odpowiednich kolorów do tworzenia stron internetowych?

Dlaczego kolory na stronie są ważne?

Jest to jeden z kluczowych elementów podczas projektowania. Ma ogromne znaczenie do postrzegania marki przez odbiorców odwiedzających naszą witrynę. Dobrze dobrane kolory potrafią przyciągnąć uwagę, wzmocnić przekaz i zbudować pozytywne skojarzenia z marką. Natomiast musisz uważać, aby nie przesadzić. Kolory powinny być używane z umiarem. Jeśli ich nadużyjesz to Twoja strona www zamiast przyciągać będzie straszyć ludzi. Ale jak to zrobić w praktyce?

W jaki sposób dobieram kolory?

Mój proces stworzenie palety barw na stronę www jest w zasadzie prosty. W pierwszej kolejności zaczynam od określenia, z jakich kolorów korzysta dana firma/marka i w jakim natężeniu. Na tej podstawie wybieram kolor główny i kolor akcentujący. Następnie dla każdego z nich tworzę paletę składającą się z różnych odcieni danego koloru. W ten sposób uzyskuję paletę barw, która składa się z jasnych i ciemnych odcieni danego koloru. Dzięki temu kolory są spójne z marką i pasują do siebie. Dodatkowo dbam o to, żeby kolory tła i tekstu miały odpowiedni kontrast. 

Natomiast, co w przypadku gdy firma nie ma jeszcze ustalonych kolorów? Warto wtedy zastanowić się nad ich znaczeniem i w jaki sposób wpływają na odbiór marki. Tutaj przychodzi nam z pomocą tak zwana psychologia kolorów

Psychologia kolorów, czyli sposób na dobry odbiór strony

Czy wiesz, że kolory mają niesamowitą moc wpływania na nasze uczucia i reakcje? Potrafią wywołać różnorodne emocje, sprawiając, że czujemy się szczęśliwi, smutni, zaskoczeni czy podekscytowani. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, kolory otaczają nas na co dzień i wpływają na to, jak postrzegamy świat. Właśnie dlatego kolory odgrywają jedną z kluczowych ról w odbiorze naszej marki. Dzięki odpowiednio dobranym kolorom możemy wywołać pozytywne skojarzenia z naszą firmą, wzmocnić przekaz treści i zbudować pozytywny wizerunek.

Biały i czarny kolor

Zacznę od moich ulubionych kolorów, czyli białego i czarnego. Są to podstawowe kolory używane podczas tworzenia strony. Często używa się ich jako kolorów tekstu i tła.

Kolor biały wywołuje uczucie czystości i spokoju. Jest to kolor neutralny, który będzie prasować praktycznie do każdej firmy. Innym fajny aspektem tego koloru jest to, że możesz łączyć go z różnymi kolorami. 

Kolor czarny symbolizuje moc, technologię, powagę, futuryzm i luksus. Tak jak bieli, możesz go użyć praktycznie w każdej sytuacji. Wyjątkiem mogą być firmy, które nie chcą być postrzegane jako "poważne" np. agencja z animacjami dla dzieci. Jest to kolor podstawowy, który możesz połączyć z praktycznie każdym kolorem i jak zadbasz o dobry kontrast, będzie wyglądać świetnie.

Czerwony i pomarańczowy kolor

Czerwień jest kolorem kojarzącym się z mocą, agresją, miłością. To naprawdę silny i wyraźny kolor. Czerwony może działać w wielu różnych branżach, ale wydaję mi się, że najlepiej sprawdza się w branży rozrywkowej, gastronomii, sporcie i fitnessie oraz branży motoryzacyjnej. Podobnie jak test osobowości, który przypisuje Ci kolor, osoby identyfikujące się z kolorem czerwonym są zwykle silnymi liderami, ryzykantami, zdecydowanymi, o dużych zasobach energii. Czerwień na pewno będzie dobrze rezonować z takimi osobami.

Kolor pomarańczowy reprezentuje ciepło, przyjazność, radość, zabawę i beztroskę. Pomarańczowy bardzo dobrze sprawdza się w firmach takich jak: agencje kreatywne, edukacja i nauka, muzyka i rozrywka oraz produkty i usługi dla dzieci. Sprawi, że użytkownicy odwiedzający witrynę poczują się swobodnie.

Żółty i złoty kolor

Żółty kolor symbolizuje radość, inteligencję, ostrożność i swobodę. Bardzo dobrze sprawdzi się w branży eventowej. Jest idealny dla firm, które zajmują się usługami dla dzieci, rozrywką. Bardzo podobnie jak w przypadku pomarańczowego, żółty jest naprawdę zachęcającym kolorem i przyciągającym uwagę, zwłaszcza w połączeniu z ciemnym tłem strony.

Złoty symbolizuje prestiż, sukces, bogactwo, blask i wszystko, co drogie. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku marek luksusowych i prestiżowych np.: biżuteria i towary luksusowe, moda i odzież, usługi ślubne i weselne. Ale z tym kolorem należy uważać, żeby nie przesadzić. Niewłaściwie użyty, może obniżyć wartość twojej witryny i sprawić, że będzie wyglądać tanio i tandetnie.

Kolor niebieski i zielony 

Kolor niebieski symbolizuje zaufanie, lojalność, niezawodność, mądrość. Bardzo dobrze sprawdza się w branżach takich jak technologia i oprogramowanie, finanse i bankowość, opieka zdrowotna i farmaceutyki, usługi biznesowe, edukacja. Korzystanie z niego spowoduje, że będziesz wzbudzał większe zaufanie i podkreślisz swój profesjonalizm.

Kolor zielony symbolizuje wzrost organiczny, ziemię i środowisko. Bardzo dobrze sprawdza się w branżach związanych ze środowiskiem i zrównoważonym rozwojem, zdrowotnej, rekreacyjnej, edukacyjnej, Kolor ten kojarzy się z naturą i spokojem oraz wzbudza zaufanie.

Gdzie szukać inspiracji i z jakich narzędzi korzystać podczas wybierania kolorów do strony internetowej?

Obecnie mamy coraz więcej narzędzi i stron, które pomagają w doborze odpowiednich kolorów do projektów. Korzystanie z takich narzędzi pozwala dobrać harmonijne palety kolorów, zadbać o kontrast, a nawet wygenerujesz za ich pomocą zestaw kolorów na podstawie załadowanego wcześniej zdjęcia. 

Narzędzia i strony, z których korzystam podczas projektowania stron:

Zasady i wskazówki podczas ustalania kolorystyki strony www

Istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać podczas tworzenia strony internetowej. Dzięki tym regułom jest łatwiej wybrać idealne kolory do swojej strony. Nie traktowałbym tego jako ograniczenia, a raczej pomoc przy stworzeniu świetnego wyglądu strony. 

Kolorystyka zgodna z identyfikacją wizualną

Kolory na stronie należy dobrać tak, żeby były spójne z identyfikacją wizualną marki. Jeśli firma ma swoje logo i określoną kolorystykę to warto, a nawet trzeba wykorzystać te informacje. Dzięki temu witryna będzie od razu kojarzona z daną marką. To pomaga w budowaniu rozpoznawalności firmy i wzmacnia wrażenie profesjonalizmu. Pamiętaj, że dobra identyfikacja wizualna to nie tylko kwestia kolorów, ale także ich kombinacji, proporcji czy zestawienia z innymi elementami graficznymi.

Analiza grupy docelowej

Analiza grupy docelowej przy wyborze odpowiedniej kolorystyki strony jest niezwykle ważna, ponieważ różne grupy ludzi mogą reagować inaczej na poszczególne kolory, co może wpływać na ich zachowanie i odbiór Twojej marki. To, co może wydawać się atrakcyjne i pozytywne dla jednej grupy, może być neutralne lub negatywne dla innej. Dlatego zrozumienie preferencji kolorystycznych Twojej grupy odbiorców pozwala dostosować kolory w taki sposób, aby wzbudzić odpowiednie emocje i skojarzenia.

Harmonia kolorów

Do uzyskania odpowiedniej harmonii kolorów pomoże nam koło kolorów. Ja najczęściej używam tego z Adobe Color. Korzystanie z niego jest bardzo proste. Najpierw musisz wybrać kolor główny, wkleić go do narzędzia i wybrać odpowiednią regułę harmonii. Ja najczęściej znajduję idealne kolory wśród kolorów analogowych, monochromatycznych i dopełniających.

Kontrast i czytelność

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest kontrast między kolorem tła a tekstem. Wybierając zbyt podobne kolory, możemy utrudnić czytanie treści na stronie, co zniechęci Twoich klientów do dalszego przeglądania. Dlatego zawsze warto zadbać o odpowiedni kontrast, aby tekst był dobrze widoczny na tle. Jednak pamiętaj, że to nie tylko kwestia wyboru koloru czcionki, ale także tła oraz innych elementów na stronie, takich jak przyciski czy linki. Czytelność strony jest kluczowa dla użytkowników, zwłaszcza że większość internautów skanuje zawartość, zamiast czytać ją dokładnie.

Posumowanie 

Dobór odpowiednich kolorów na stronę internetową to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i efektywności witryny. Odpowiednio dobrane kolory mogą przyciągnąć uwagę, wzmocnić przekaz treści i zbudować pozytywne skojarzenia z marką. Z kolei źle dobrane kolory mogą zniechęcić użytkowników i obniżyć skuteczność.

Pamiętaj, że wybór kolorów powinien opierać się na psychologii kolorów, kontraście i spójności z identyfikacją wizualną marki. Korzystając z narzędzi doboru kolorów, możemy upewnić się, że nasza kolorystyka jest efektywna.

Pamiętaj, że kolory mają moc — wykorzystaj ją mądrze!

Zastanawiasz się jak wybrać kolory na stronę internetową? Nie wiesz, jaka kombinacja kolorów będzie najlepsza albo jaki motyw kolorystyczny wybrać? Ilość opcji Cię przytłacza i nie wiesz, na co się zdecydować? Poniżej postaram się przybliżyć Ci temat kolorystyki stron internetowych i jak wygląda mój proces wyboru kolorów oraz z jakich narzędzi korzystam.  

Czego dowiesz się z tego artykułu?

 • Dlaczego odpowiedni dobór kolorów na stronie internetowej jest ważny?

 • Jakie jest znaczenie kolorów?

 • Jakie emocje i skojarzenia wywołują poszczególne kolory?

 • Jakie zasady należy przestrzegać?

 • W jaki sposób dostosować kolorystykę do budowy spójnego wizerunku?

 • Jakie narzędzia mogą pomóc w znalezieniu odpowiednich kolorów do tworzenia stron internetowych?

Dlaczego kolory na stronie są ważne?

Jest to jeden z kluczowych elementów podczas projektowania. Ma ogromne znaczenie do postrzegania marki przez odbiorców odwiedzających naszą witrynę. Dobrze dobrane kolory potrafią przyciągnąć uwagę, wzmocnić przekaz i zbudować pozytywne skojarzenia z marką. Natomiast musisz uważać, aby nie przesadzić. Kolory powinny być używane z umiarem. Jeśli ich nadużyjesz to Twoja strona www zamiast przyciągać będzie straszyć ludzi. Ale jak to zrobić w praktyce?

W jaki sposób dobieram kolory?

Mój proces stworzenie palety barw na stronę www jest w zasadzie prosty. W pierwszej kolejności zaczynam od określenia, z jakich kolorów korzysta dana firma/marka i w jakim natężeniu. Na tej podstawie wybieram kolor główny i kolor akcentujący. Następnie dla każdego z nich tworzę paletę składającą się z różnych odcieni danego koloru. W ten sposób uzyskuję paletę barw, która składa się z jasnych i ciemnych odcieni danego koloru. Dzięki temu kolory są spójne z marką i pasują do siebie. Dodatkowo dbam o to, żeby kolory tła i tekstu miały odpowiedni kontrast. 

Natomiast, co w przypadku gdy firma nie ma jeszcze ustalonych kolorów? Warto wtedy zastanowić się nad ich znaczeniem i w jaki sposób wpływają na odbiór marki. Tutaj przychodzi nam z pomocą tak zwana psychologia kolorów

Psychologia kolorów, czyli sposób na dobry odbiór strony

Czy wiesz, że kolory mają niesamowitą moc wpływania na nasze uczucia i reakcje? Potrafią wywołać różnorodne emocje, sprawiając, że czujemy się szczęśliwi, smutni, zaskoczeni czy podekscytowani. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy, kolory otaczają nas na co dzień i wpływają na to, jak postrzegamy świat. Właśnie dlatego kolory odgrywają jedną z kluczowych ról w odbiorze naszej marki. Dzięki odpowiednio dobranym kolorom możemy wywołać pozytywne skojarzenia z naszą firmą, wzmocnić przekaz treści i zbudować pozytywny wizerunek.

Biały i czarny kolor

Zacznę od moich ulubionych kolorów, czyli białego i czarnego. Są to podstawowe kolory używane podczas tworzenia strony. Często używa się ich jako kolorów tekstu i tła.

Kolor biały wywołuje uczucie czystości i spokoju. Jest to kolor neutralny, który będzie prasować praktycznie do każdej firmy. Innym fajny aspektem tego koloru jest to, że możesz łączyć go z różnymi kolorami. 

Kolor czarny symbolizuje moc, technologię, powagę, futuryzm i luksus. Tak jak bieli, możesz go użyć praktycznie w każdej sytuacji. Wyjątkiem mogą być firmy, które nie chcą być postrzegane jako "poważne" np. agencja z animacjami dla dzieci. Jest to kolor podstawowy, który możesz połączyć z praktycznie każdym kolorem i jak zadbasz o dobry kontrast, będzie wyglądać świetnie.

Czerwony i pomarańczowy kolor

Czerwień jest kolorem kojarzącym się z mocą, agresją, miłością. To naprawdę silny i wyraźny kolor. Czerwony może działać w wielu różnych branżach, ale wydaję mi się, że najlepiej sprawdza się w branży rozrywkowej, gastronomii, sporcie i fitnessie oraz branży motoryzacyjnej. Podobnie jak test osobowości, który przypisuje Ci kolor, osoby identyfikujące się z kolorem czerwonym są zwykle silnymi liderami, ryzykantami, zdecydowanymi, o dużych zasobach energii. Czerwień na pewno będzie dobrze rezonować z takimi osobami.

Kolor pomarańczowy reprezentuje ciepło, przyjazność, radość, zabawę i beztroskę. Pomarańczowy bardzo dobrze sprawdza się w firmach takich jak: agencje kreatywne, edukacja i nauka, muzyka i rozrywka oraz produkty i usługi dla dzieci. Sprawi, że użytkownicy odwiedzający witrynę poczują się swobodnie.

Żółty i złoty kolor

Żółty kolor symbolizuje radość, inteligencję, ostrożność i swobodę. Bardzo dobrze sprawdzi się w branży eventowej. Jest idealny dla firm, które zajmują się usługami dla dzieci, rozrywką. Bardzo podobnie jak w przypadku pomarańczowego, żółty jest naprawdę zachęcającym kolorem i przyciągającym uwagę, zwłaszcza w połączeniu z ciemnym tłem strony.

Złoty symbolizuje prestiż, sukces, bogactwo, blask i wszystko, co drogie. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku marek luksusowych i prestiżowych np.: biżuteria i towary luksusowe, moda i odzież, usługi ślubne i weselne. Ale z tym kolorem należy uważać, żeby nie przesadzić. Niewłaściwie użyty, może obniżyć wartość twojej witryny i sprawić, że będzie wyglądać tanio i tandetnie.

Kolor niebieski i zielony 

Kolor niebieski symbolizuje zaufanie, lojalność, niezawodność, mądrość. Bardzo dobrze sprawdza się w branżach takich jak technologia i oprogramowanie, finanse i bankowość, opieka zdrowotna i farmaceutyki, usługi biznesowe, edukacja. Korzystanie z niego spowoduje, że będziesz wzbudzał większe zaufanie i podkreślisz swój profesjonalizm.

Kolor zielony symbolizuje wzrost organiczny, ziemię i środowisko. Bardzo dobrze sprawdza się w branżach związanych ze środowiskiem i zrównoważonym rozwojem, zdrowotnej, rekreacyjnej, edukacyjnej, Kolor ten kojarzy się z naturą i spokojem oraz wzbudza zaufanie.

Gdzie szukać inspiracji i z jakich narzędzi korzystać podczas wybierania kolorów do strony internetowej?

Obecnie mamy coraz więcej narzędzi i stron, które pomagają w doborze odpowiednich kolorów do projektów. Korzystanie z takich narzędzi pozwala dobrać harmonijne palety kolorów, zadbać o kontrast, a nawet wygenerujesz za ich pomocą zestaw kolorów na podstawie załadowanego wcześniej zdjęcia. 

Narzędzia i strony, z których korzystam podczas projektowania stron:

Zasady i wskazówki podczas ustalania kolorystyki strony www

Istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać podczas tworzenia strony internetowej. Dzięki tym regułom jest łatwiej wybrać idealne kolory do swojej strony. Nie traktowałbym tego jako ograniczenia, a raczej pomoc przy stworzeniu świetnego wyglądu strony. 

Kolorystyka zgodna z identyfikacją wizualną

Kolory na stronie należy dobrać tak, żeby były spójne z identyfikacją wizualną marki. Jeśli firma ma swoje logo i określoną kolorystykę to warto, a nawet trzeba wykorzystać te informacje. Dzięki temu witryna będzie od razu kojarzona z daną marką. To pomaga w budowaniu rozpoznawalności firmy i wzmacnia wrażenie profesjonalizmu. Pamiętaj, że dobra identyfikacja wizualna to nie tylko kwestia kolorów, ale także ich kombinacji, proporcji czy zestawienia z innymi elementami graficznymi.

Analiza grupy docelowej

Analiza grupy docelowej przy wyborze odpowiedniej kolorystyki strony jest niezwykle ważna, ponieważ różne grupy ludzi mogą reagować inaczej na poszczególne kolory, co może wpływać na ich zachowanie i odbiór Twojej marki. To, co może wydawać się atrakcyjne i pozytywne dla jednej grupy, może być neutralne lub negatywne dla innej. Dlatego zrozumienie preferencji kolorystycznych Twojej grupy odbiorców pozwala dostosować kolory w taki sposób, aby wzbudzić odpowiednie emocje i skojarzenia.

Harmonia kolorów

Do uzyskania odpowiedniej harmonii kolorów pomoże nam koło kolorów. Ja najczęściej używam tego z Adobe Color. Korzystanie z niego jest bardzo proste. Najpierw musisz wybrać kolor główny, wkleić go do narzędzia i wybrać odpowiednią regułę harmonii. Ja najczęściej znajduję idealne kolory wśród kolorów analogowych, monochromatycznych i dopełniających.

Kontrast i czytelność

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest kontrast między kolorem tła a tekstem. Wybierając zbyt podobne kolory, możemy utrudnić czytanie treści na stronie, co zniechęci Twoich klientów do dalszego przeglądania. Dlatego zawsze warto zadbać o odpowiedni kontrast, aby tekst był dobrze widoczny na tle. Jednak pamiętaj, że to nie tylko kwestia wyboru koloru czcionki, ale także tła oraz innych elementów na stronie, takich jak przyciski czy linki. Czytelność strony jest kluczowa dla użytkowników, zwłaszcza że większość internautów skanuje zawartość, zamiast czytać ją dokładnie.

Posumowanie 

Dobór odpowiednich kolorów na stronę internetową to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i efektywności witryny. Odpowiednio dobrane kolory mogą przyciągnąć uwagę, wzmocnić przekaz treści i zbudować pozytywne skojarzenia z marką. Z kolei źle dobrane kolory mogą zniechęcić użytkowników i obniżyć skuteczność.

Pamiętaj, że wybór kolorów powinien opierać się na psychologii kolorów, kontraście i spójności z identyfikacją wizualną marki. Korzystając z narzędzi doboru kolorów, możemy upewnić się, że nasza kolorystyka jest efektywna.

Pamiętaj, że kolory mają moc — wykorzystaj ją mądrze!